Lampy Uv Jak Sprawdzić Czy Działa

Jak sprawdzić czy działa lampa ultrafiolet? Naukowcy klasyfikują promieniowanie ultrafioletowe na trzy kategorie: UV-A, B i C – w zależności od ich energii tak samo lampy. UV-B Reprezentuje promieniowanie ultrafioletowe niskiej energii, czasem nazywane jest czarnym światłem. Promieniowanie to produkowane jest sztucznie. Ponieważ promieniowanie ultrafioletowe jest poza widzialnym widmem elektromagnetycznym, dlatego ludzkie oko nie może go wykryć.

Na szczęście wiele substancji w obecności promieniowania flotowego emituje blask jest to zjawisko znane, jako fluorescencja. Substancje te mogą śmiało służyć jako środki do naszych badań. Ilości śladowe chininy w wodzie sodowej spowoduje niebiesko biały blask fluorescencyjny.

Lampy Uv Jak Sprawdzić Czy Działa: Opisze kilka sposobów jak to zrobić

Otwórz świeżą butelkę wody sodowej i wleją do przezroczystej szklanki.

Przyciemnij pokój w miarę możliwości. Jeśli używasz przenośnej lampy możesz przejść do pokoju bez okien i wyłącz światło.

Umieść lampę w pobliżu szklanki wody sodowej, włącz światło uv i obserwuj wodę. Chinina w wodzie powinna sprawić, że woda będzie świecić światłem niebiesko biało fluorescencyjnym, jeśli ujrzałeś blask lampa działa.

Jak testować Żarówki

Wkręcić żarówkę do lampy, upewnij się, że lampa jest odłączona to pomoże uniknąć porażenia prądem elektrycznym.

Następnie podłącz lampę i włącz, jeżeli istnieje cień na nie zabrudzenie należy to usunąć.

Obok lampy postaw jakąś białą rzecz, nasze oko nie zarejestruje włączonej lampy. Jedynym sposobem, aby zobaczyć fioletowy kolor jest trzymać coś obok lampy, mogą to być białe skarpetki lub kawałek papieru to już wystarczy.

Teraz obserwuj, jeśli pokaże się odcień fioletowy, to lampa działa. A jeśli rzecz zostaje nadal biała oznacza to, że lampa jest uszkodzona. Może żarówkę wsadzić do innej lampy i sprawdzić jeszcze raz czy da ten same rezultat, jeżeli wynik jest ten sam znaczy, że żarówka jest uszkodzona.