Lampy Halogenowe

Popularne teraz są często lampy Halogenowe wykorzystane do oświetlenia. Lampy są bardziej wydajne i jaśniejsze niż żarówki i mniej kosztowne niż świetlówki. Od czasu pojawienia się halogenów, znalazły one zastosowanie w wielu różnych dziedzinach takich jak pojazdy samoloty i tym podobne. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się dla czego te żarówki są częstym wyborem lub jakie to są różnice między żarówkami halogenowymi a innymi żarówkami, to ten artykuł poda ci odpowiedzi.

Zwykłe Żarówki
Zwykłe żarówki używają włókna wolframu, który znajduje się w środku. Po podłączeniu do źródła prądu przez żarówkę przepływa prąd. Za sprawą tego wolframu, który nagrzewa się a następnie świeci. Z biegiem czasu żarówka się zużywa. Z czasem żarówka ciemnieje, co może ograniczać ilość emitowanego światła. Jednak dzisiejszy żarówki zazwyczaj mają w środku gaz obojętny, aby zmniejszyć skutek tego działania.

Żarówka hgalogenowa

Żarówka halogenowa została wynaleziona w 1953 roku przez naukowców z General Electric. Jest to żarówka z żarnikiem wolframowym, wypełniona gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu (czyli fluorowca, np. jodu), który regeneruje żarnik, przeciwdziałając jego rozpylaniu, a tym samym ciemnieniu bańki od strony wewnętrznej.

Porównania z innymi typami lamp
Ze względu na cykl regeneracyjny lampy halogenowej, włókna wolframu w lampie halogenowej mogą świecić dłużej niż zwykłych. Są też jaśniejsze i bardziej wydajne. Oznacza to również, że żarówki są gorętsze. W porównaniu ze halogenami są mniej kosztowne i mogą działać dłużej około dziesięciu urazy, ale świetlówki są bardziej energooszczędne i nie emitują takiej ilości ciepła jak żarówka halogenowa.

Zastosowanie halogenów
Ze względu na ich jasności żarówki są używane w każdej sytuacji. Na przykład wiele załóg budowlanych polega na lampach halogenowych. Występują na stadionach jak i również w pokojach. Również w reflektora samochodów, występują także w oświetleniu teatralnym, na pasie startowym lotniska. Używane są również w domach jako lampki biurowe do czytania, są popularne ze względu na ilość światła, które generują i długi czas użytkowania.

Żarówka halogenowa może stać się bardzo gorąca, jeśli wejdzie w kontakt z jakimś łatwopalnym materiałem może wywołać pożar niektóre uczelnie zakazały używania halogenów z tego względu. Aby uniknąć pożaru zalecamy stosowanie lamp, które mają 300W lub mniej i upewnij się, że po włączeniu są z dala od zasłon itp.

Zewnętrzne halogeny z czujnikiem ruchu